Gry komputerowe Rozwój admin  

Wpływ Internetu i gier na rozwój dziecka

Dzieci codziennie spędzają czas przed komputerami, konsolami lub telefonami. Nie potrafią obejść się bez internetu. Każdego dnia grają w gry lub oglądają filmiki. W czasach internetu nie ma chyba dziecka które nie potrafiłoby korzystać z telefonu. Od małego wpatrzone w ekrany telewizorów. Nie znają życia bez telefonu i internetu.
Korzystanie z internetu i granie w gry jest powszechną rozrywką. Niestety jest wiele negatywnych stron takiego spędzania czasu. Bardzo szybko rozpoczynają naukę obsługi telefonu i bardzo szybko się od tego uzależniają. Rodzice dają dziecku telefon by spokojnie zjadło, uspokoiło się i by ci mogli odpocząć. Oglądanie filmów na YouTube i tik tok jest standardowy. Wciągają się w przesiadywanie przed ekranem i bardzo trudno ich odzwyczaić. U trochę starszych dzieci powszechne są gry. Roblox, Fortnite i wiele innych to tytuły wśród dzieci i młodzieży znane. Uzależniają się od gier i internetu. Spędzanie dużej ilości czasu wpływa negatywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne u dzieci. W internecie i w grach można znaleźć dużo przemocy, kradzieży i innych przykładów zachowania, których dzieci się uczą. Życie wirtualne w Internetu stała się nową sferą życia społecznego
Uzależnienie?

Gry komputerowe

Jak rozpoznać
Uzależnienie od internetu i gier łatwo rozpoznać. Dziecko znaczną ilość czasu spędza przed telefonem, komputerem lub konsolą. Nie może się oderwać i ciężko nawiązać z nim jakąś rozmowę, całą swoją uwagę poświęca graniu. Dziecko jest rozdrażnione i niespokojne gdy nie ma dostępu do komputera. Gdy zabronimy grania jest nerwowe, czasami nawet agresywne. Nie potrafi wytrzymać chwili bez ekranu telefonu czy monitora. Gra do późnych godzin. Dziecko nie chce odrabiać lekcji ani się uczyć, ciężko skupić mu się na lekcjach. Zaniedbuje wszystkie inne strefy życia. Ma problemy z pamięcią i koncentracją. Cały jego świat to internet i gry komputerowe.
Jak leczyć uzależnienie?
Leczenie uzależnienia jest trudne ponieważ taka osoba zaprzecza uzależnieniu. Należy dziecku ograniczyć spędzanie czasu przed komputerem. Można przygotować plan dnia bądź wskazać ilość czasu, który dziecko może poświęcać na gry. W obu przypadkach należy pilnować aby zasady były przestrzegane. Można zapisać dziecko na dowolną aktywność fizyczną by spędzało czas poza światem wirtualnym. Jeśli problem trwa już jakiś czas i nie można sobie poradzić należy zgłosić się z dzieckiem do psychologa.
Rodzic powinien pilnować tego co robi jego dziecko w internecie i tego żeby nie poświęcało na to całego swojego wolnego czasu.